Meet our Staff

Staff Overview 2018 - 2019

 

STAFF MEMBER

RESPONSIBILITIES

Miss C Ingrams
Executive Head Teacher
Mrs M Malhi

Head of School
School based improvement
SMSC
Achievement and standards
Quality of teaching
Assessment for Learning/Data interpretation and analysis
Pupil Premium
Pedagogy – Teaching & Learning
Curriculum Design
Monitoring and evaluation
Performance management
Behaviour
Mrs E Copsey

Deputy Head Teacher - Inclusion
Access and Inclusion
Safeguarding Lead
Designated Teacher for Looked After Children
Achievement and standards
Quality of teaching
Monitoring and evaluation
Performance management
Behaviour
Reading Champion NQT Mentor
Pupil Advocate
Mr M Talbot-Sikkens

Deputy Head Teacher – Curriculum and Assessment
Curriculum
Achievement and standards
Pedagogy – Teaching & Learning
Quality of teaching
Monitoring and evaluation
Behaviour
Performance management
NQT Mentor
Humanities – Geography and History
EVC
Pupil Advocate
Miss N Roscoe

Assistant Head Teacher - SENDCo
SEND
Achievement and standards
Quality of teaching
Monitoring and Evaluation
Behaviour
Performance Management of support staff
NQT Mentor
Pupil Advocate
Miss C Vale

Assistant Head Teacher – Raising Standards
Curriculum
Achievement and standards
Quality of teaching
Monitoring and Evaluation
Behaviour
Writing Champion
Pupil Advocate
Mrs J Johnson Early Years Foundation Stage
Phonics

 

STAFF MEMBER

RESPONSIBILITIES

Mr A Wykes Computing and MFL Champion
Mrs C Bingley IPC Champion
Miss E Russell Science/Learning Outside the Classroom and Environmentally Friendly Champion
Mr J McGilly PE Champion
Ms S Moss Maths Champion 
Miss P Mould Reading Champion 
Miss E Sayell  
Miss Z Cowan  Character Education and Wellbeing Champion
Miss H Maksud  
Mr C Lockyer  
Miss N Cawley  
Miss K Wilkinson  

 

Class Structure 2018-2019

Early Years Foundation Stage and Key Stage 1

 

Class

Year Group

Teacher

Juniper Reception Miss N Cawley
Magnolia Reception Mrs J Johnson

School Direct Trainee Teacher- 
            Miss Willis-Richards
Olive Year 1 Miss E Sayell
Yew Year 1 Miss P Mould
Hornbeam Year 2 Miss H Maksud
Mulberry Year 2 Mr J McGilly

Key Stage 2

Class

Year Group

Teacher

Redwood Year 3 Miss K Wilkinson
Alder Year 3 Miss Z Cowan
Almond Year 4 Mrs C Bingley
Laburnum Year 4 Mr C Lockyer
Walnut Year 5 Mr A Wykes
Hazel Year 5 Ms S Moss
Larch Year 6 Miss C Vale
Sycamore Year 6 Miss E Russell

School Direct Trainee Teacher-
     Mr S Harris

Teaching Assistants

Miss C Blackman

Mrs S Jardel-Hinch

Mrs S Reilly

Miss K Goss 

Mrs A Eve 

Mrs P McLeod 

Miss D Powell 

Ms Z Francova

Miss Y Thraves 

Mrs K Osbourn 

Higher Level Teaching Assistants (HLTA)

Miss C Marshall
Miss K Russell (SALT)
Miss T Stupples

Pastoral Manager

Mr R Parara

Wellbeing Coach

Mrs C Tebble

Miss S White 

Community Liaison Officer

Mrs J Edgar

School Business Manager 

Mrs Y Bruce

Office Staff 

Mrs J Rowlingson

Mrs V Doughty

 

Privacy Policy | Cookie Policy